آیا دستگاه های برنزه کننده پوست سرطان زا هستند ؟

عضو انحمن متخصصان پوست و مو ایران گفت: استفاده از دستگاه‌های برنزه‌کننده پوست که در آنها از لامپ‌های متعدد و پرقدرت برای تولید طیف اشعه ماورای بنفش خورشید به کار گرفته می‌شود خطر بروز سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

مجتبی امیری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس اظهار داشت:‌ اشعه ماورای بنفش خورشید شامل ۳ طیف A و B و C است و نوع C آن که خطرناک‌ترین طیف است توسط لایه ازن جذب شده و به زمین نمی‌رسد لذا هر چه میزان لایه ازن کمتر و نازک‌تر باشد میزان این اشعه که به زمین می‌رسد و در نتیجه خطرات ایجادشده توسط آن بیشتر خواهد بود.

امیری با بیان اینکه در پوست سلول‌هایی به نام ملانوسیت وجود دارند که ماده رنگی پوست به نام ملانین را ایجاد می‌کنند، افزود: اشعه ماورای بنفش نوع A و B به زمین می‌رسد که اولی موجب تحریک تولید ملانین و برنزه و تیره‌شدن پوست و دومی با تأثیر بر هسته سلول‌های پوست موجب سرطانی‌‍شدن آنها می‌شود. مهمترین نقش ملانین محافظت پوست در مقابل اشعه ماورای خورشید است.

این متخصص پوست و مو ادامه داد: پوست‌های تیره‌تر در مقابل سرطانی‌شدن مقاوم‌ترند و پوست‌های روشن مانند پوست اروپایی‌ها و افرادی که به بیماری برس مبتلا هستند به علت پایین‌بودن میزان ملانین به شدت در مقابل اشعه فرابنفش نوع B حساس بوده و مستعد سرطانی‌شدن هستند.

وی تصریح کرد: هر عاملی که میزان تماس سلول‌های پوست را با نور خورشید بالا ببرد مانند مشاغل کارگری و کشاورزی و افرادی که مدت‌های طولانی در کنار دریا حمام آفتاب می‌گیرند میزان اشعه فرابنفش خورشید که به پوست می‌رسد را افزایش داده و علاوه بر ایجاد لکه‌های پوستی شانس ابتلا به سرطان پوست را بالا می‌برد.

امیری اضافه کرد: دستگاه‌های برنزه‌کننده پوست عوارض نور خورشید را با قدرت بیشتری به پوست وارد می‌کنند و علاوه بر افزایش شانس ابتلا به سرطان پوست موجب پیری زودرس پوست و تشدید لکه‌های پوستی می‌شود.

وی توصیه کرد: در تابستان به منظور محافظت پوست از اشعه فرابنفش ساده‌ترین و مهمترین روش استفاده از پوشش مناسب است و کلاه نیز ۶۰درصد شدت نور خورشید را می‌گیرد.

امیری افزود: عینک‌های آفتابی نیز علاوه بر اینکه جلوی اثرات نور خورشید بر قرنیه چشم را می‌گیرد پوست دور چشم را نیز محافظت می‌کنند اما باید در نظر داشت استفاده از ضدآفتاب‌ها هر ۳ تا ۴ ساعت یکبار از دیگر راه‌های با اهمیت محافظت از پوست است.

عضو انجمن متخصصان پوست و مو ایران خاطرنشان کرد: به طور طبیعی ویتامین‌های A و E و C خوراکی و همچنین ویتامین D به عنوان یک ضد آفتاب سیستمیک می‌توانند پوست را در مقابل اشعه UV محافظت کنند که در نتیجه میوه‌ها و سبزی‌هایی که حاوی آنها باشند نیز این خاصیت را دارند.

وی افزود: کرم‌هایی در بازار وجود دارد که به طور موقت موجب برنزه‌شدن پوست می‌‍شود و می‌توان به جای استفاده از دستگاه‌های برنزه‌کننده پوست از آنها استفاده کرد.