19 آوریل 2021
آوریل 19, 2021

از فواید و مضرات گوجه فرنگی چه میدانید

آوریل 19, 2021 ۰ Comment

از فواید و مضرات گوجه فرنگی چه میدانید

یکی از مفیدترین ویژگی‌های گوجه فرنگی این اسـت کـه بـه کاهش ریسک بیماری‌های قلبی کمک می کند. مطالعات نشان داده زنانی کـه در هفته، ۷ تا ۱۰ وعده گوجه فرنگی میخوردند، ۳۰ درصد کمتر در دسترس ابتلا بـه بیماری‌های قلبی و عروقی بودند. این میوه دارای مواد مغذی چون نیاسین، اسیدفولیک و ویتامین B6 اسـت کـه همگی از ریسک بیماری‌های قلبی کم میکنند.

یکیدیگر از فواید شگفت انگیز گوجه فرنگی برای سلامتی این اسـت کـه می تواند بخش مهمی از رژیم غذایی فرد دیابتی را تشکیل بدهد، چون میتواند قندخون را بازرسی کند. این میوه حاوی کربوهیدرات بسیار کمی اسـت اما منبع خوبی از کروم اسـت کـه قندخون را تنظیم می کند.

 

کمک به پیشگیری از ترومبوز «لخته شدن خون»

لخته شدن خون یا ترومبوز را می توانید با نوشیدن آب گوجه فرنگی نظارت کنید. مطالعات دریافته‌اند آن‌هایی کـه روزانه آب گوجه فرنگی می نوشند، تجمع کمتری از پلاکت‌ها را در خون خود دارند کـه علت اصلی ترومبوز اسـت.

 

پیشگیری از آسیب به DNA

فواید گوجه فرنگی برای سلامتی شامل پیشگیری از آسیب DNA‌ نیز می شود. بـه گزارش مجله پارس ناز، مقادیر زیاد ویتامین C و ویتامین A موجود در گوجه فرنگی، خواص آنتی‌اکسیدانی مهمی دارند کـه با آسیب DNA ناشی از رادیکال‌های آزاد مبارزه میکنند. یعنی این میوه میتواند با علائم زودرس پیری مقابله کند.

 

تقویت موها

می توانید از آب گوجه فرنگی برای تقویت موهایتان استفاده کرده و درخشندگی بیشتری نیز بـه آن بدهید. گوجه فرنگی دارای ویتامین‌ها و موادمعدنی اسـت کـه می توانند ظاهر بهتری بـه مو های تان بدهد.خاصیت اسیدیته‌ی این میوه، سطح PH را نیز تعدیل می کند. می توانید با آب گوجه فرنگی، طراوت و شادابی رابه مو های خود برگردانید و از شوره‌ی آن نیز کم کنید.

 

حفظ سلامت استخوان‌ ها

گوجه فرنگی می تواند بـه حفظ سلامت استخوان‌هایتان نیز کمک کند، چون حاوی ویتامین K و کلسیم اسـت و ضمناً آنتی‌اکسیدان لیکوپن هم دارد کـه توده‌ی استخوانی را افزایش می دهد.

 

تمیز کردن پوست

تعداد زیادی از تمیزکننده‌های صورت کـه گران‌قیمت نیز هستند حاوی عنصر فعالی بنام لیکوپن هستند کـه میتوانید بطور طبیعی از گوجه فرنگی هم دریافت کنید.برای تمیز کردن پوست تان، چند شماره گوجه فرنگی را پوست بگیرید و این پوست‌ها رابه مدت ۵ دقیقه روی صورتتان بگذارید تا هم تمیز شود و هم ظاهری شاداب‌تر و سالم‌تر پیدا کند.

 

مبارزه با تاثیرات مواد سرطان‌ زا

گوجه فرنگی حاوی اسید کلروژنیک و اسید کوماریک اسـت کـه گفته میشود دارای اثرات ضد سرطانی هستند و میتوانند با عوامل سرطان‌زایی کـه در آلاینده‌ها و دود سیگار وجود دارند مبارزه کنند.

 

تقویت بینایی

یکیدیگر از فواید شگفت انگیز گوجه فرنگی برای سلامتی این اسـت کـه می تواند بخش مهمی از رژیم غذایی فرد دیابتی را تشکیل بدهد. چون می تواند قندخون را نظارت کند. این میوه حاوی کربوهیدرات بسیار کمی اسـت اما منبع خوبی از کروم اسـت کـه قندخون را تنظیم می کند. گوجه فرنگی بینایی شـما را هم تقویت میکند.

 

ویتامین A‌ و ویتامین C‌ موجود دراین میوه می تواند بینایی را تقویت کرده و از شب‌کوری پیش گیری کند. گوجه فرنگی دارای آنتی‌اکسیدان‌های فیتوشیمیایی، زآگزانتین، لوتئین و لیکوپن اسـت کـه همگی از چشم‌هایتان در برابر آسیب‌های ناشی از نور کمک کرده و مانع تشکیل آب مروارید می شوند.

 

برطرف کردن التهاب

نوشیدن یک لیوان آب گوجه فرنگی بطور روزانه میتواند سطح TNF آلفا «فاکتور نکروز توموری آلفا» را تا ۳۰ درصد کاهش بدهد.بالا بودن التهاب ناشی از این عامل، در افرادی کـه دچار بیماری‌های تحلیل برنده هستند، مانند بیماری قلبی و پوکی استخوان دیده می شود.

 

با مضرات گوجه فرنگی برای بدن اشنا شوید

اما آیا می دانستید کـه این خوراکی بـه ظاهر بدون ضرر در صورتی کـه بـه میزان بیش از حد مصرف شود، در واقع می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند؟ازآن‌جاییکه گوجه فرنگی طبیعت اسیدی دارد مصرف بیش از حد آن منجر بـه افزایش سطح اسید در دستگاه گوارش ودر نتیجه اسیدیته میشود کـه بعنوان رفلاکس اسید نیز شناخته شده‌اسـت و حتی میتواند مری را تحت تاثیر قرار داده و باعث بروز یک بیماری جدی تر بنام سوزش سر دل شود.

 

بر قدرت سیستم ایمنی بدن تاثیر می‌گذارد مصرف بیش از حد گوجه فرنگی سبب میشود کـه لیکوپن موجود در بدن افزایش بیابد. لیکوپن نوعی فیتوکمیکال موجود در گوجه فرنگی اسـت.این ترکیب در صورتی کـه بـه میزان بیش از حد در بدن موجود باشد، سیستم ایمنی را تضعیف می کند و باعث کاهش توان بدن برای مبارزه با بیماری‌های ناشی از باکتری و قارچ می شود.

 

اثر سوء روی غدۀ پروستات دارد ثابت شده‌اسـت کـه مقدار بیش از حد لیکوپن در بدن تاثیر نامطلوبی بر غده‌ی پروستات در مردان دارد و منجر بـه بروز درد، مشکل در دفع ادرار و حتی در موارد شدید سبب بروز سرطان می شود. اثر نامناسبی روی رنگ پوست دارد مصرف بیش از حد گوجه فرنگی رنگ صورت را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث تیره‌تر شدن پوست می شود.

 

می‌تواند سبب تشکیل سنگ کلیه شودگوجه فرنگی و دانه‌های آن حاوی کلسیم و اگزالات هستند کـه بـه اسانی ازبدن خارج نمیشوند. هنگامیکه بیش از حد گوجه فرنگی مصرف کنید، کلسیم و اگزالات در کلیه رسوب می کنند و بـه این ترتیب سنگ کلیه تشکیل میشود.سبب بروز سندرم رودۀ تحریک‌ پذیر می‌شودمصرف گوجه فرنگی در مقادیر زیاد بدلیل لیکوپنی کـه دارد موجب بروز سندرم روده‌ی تحریک‌پذیر میشود و درد و ناراحتی زیادی در ناحیه‌ی شکم ایجاد می کند

 

تاثیر منفی روی رودۀ بزرگ دارد مصرف مقدار زیادی از گوجه فرنگی باعث افزایش مقدار دانه‌های آن در روده‌ها می شود و بـه این ترتیب تاثیر بدی روی روده‌ی بزرگ میگذارد. این دانه‌ها میتوانند منجر بـه بروز بدترین شکل دیورتیکول شوند. سبب بروز عفونت‌ های پوستی می‌شود گوجه فرنگی میتواند منجر بـه بروز درماتیت، راش، سوزش، اگزما و تاول روی پوست شود.

 

بروز درد یکی از مضرات گوجه فرنگی اسـت. در واقع مصرف بیش از حد این ماده‌ی خوراکی سبب بروز درد در عضلات، استخوانها و سر می شود. در موارد خاص مصرف بیش از حد گوجه فرنگی حتی میتواند باعث میگرن هم بشود.مصرف بیش از حد گوجه فرنگی می تواند منجر بـه آلرژی غذایی شود و روی دستگاه تنفس تاثیر منفی بگذارد و سبب عطسه‌ی مکرر شود.

 

تاثیر منفی روی دهان دارد

خوردن گوجه فرنگی بـه میزان بیش از حد می تواند منجر بـه آلرژی غذایی شود و دهان را تحت تاثیر قرار دهد. این پیامد می تواند دهان را بسیار خشک کند و حتی ممکن اسـت منجر بـه ترشح بیش از حد بزاق شود و ناراحتی ایجاد کند.

باعث اسهال می‌شود

خوردن بیش از حد گوجه فرنگی باعث اوودوز شدن میزان ویتامین در بدن میشود و ممکن اسـت منجر بـه حالت تهوع، استفراغ و سرگیجه شود و حتی فرد را دچار اسهال کند.

تاثیر منفی روی سیستم قلب و عروق دارد

یکیدیگر از مصرات گوجه فرنگی تاثیر آن روی قلب اسـت بـه این ترتیب کـه مصرف بیش از حد آن می تواند بر قلب تاثیر منفی بگذارد. بیش از حد خوردن گوجه فرنگی ممکن اسـت منجر بـه افزایش ضربان قلب شود و فرد را عصبی کند.

تمرکز فرد را تضعیف می‌کند

مصرف بیش از حد گوجه فرنگی می تواند روی توان فرد برای تمرکز کردن تاثیر منفی بگذارد و سبب شود کـه او از عدم تمرکز رنج ببرد.گوجه فرنگی برای سلامتی مناسب اسـت و باید بعنوان بخشی از رژیم غذایی انتخاب شود. اما برای پیشگیری از آلرژی غذایی و عوارض جانبی آن، مراقب باشید کـه مصرف آنرا از حد نگذرانید.