17 آوریل 2021
آوریل 17, 2021

جراحی بینی شکسته

آوریل 17, 2021 ۰ Comment

عمل جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته : شکستگی بینی به دلیل برجسته بودن این عضو ( این ویژگی بینی، آن را بیشتر از سایر اجزا در معرض ضربه قرار می دهد) متداول ترین شکستگی استخوانی صورت می باشد. پزشک به منظور تشخیص شکستگی بینی به آرامی بر روی بخش بیرونی بینی و مناطق اطراف آن فشار وارد می کند. او به داخل مجاری بینی شما نگاه می اندازد تا گرفتگی و علائم دیگر بینی شکسته را در آن کنترل کند. برای اینکه شما در طول آزمایش احساس راحتی بیشتری داشته باشید، پزشک گاهی از بی حسی، اسپری بینی یا تزریق موضعی استفاده می کند . ( جراح بینی مشهد )

اشعه ایکس یا دیگر مطالعات تصویر برداری معمولاً الزامی نمی باشد. با این وجود، وقتی شدت آسیب دیدگی به اندازه ای باشد که انجام آزمایش کامل فیزیکی غیر ممکن گردد، یا پزشک به وجود برخی آسیب های دیگر مشکوک باشد، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) توصیه می شود.

چگونه می توان فهمید که بینی شکسته است؟
نشانه های یک بینی شکسته عبارتند از:

درد در بینی و نواحی اطراف آن
خم شدن یا کج شدن بینی
خونریزی از داخل بینی
شنیده شدن صدایی شبیه مالش یا سایش در زمان حرکت دادن بینی
متورم شدن بینی یا ناحیه اطراف آن که می تواند باعث خمیده و کج به نظر رسیدن بینی شود حتی اگر نشکسته باشد.
بینی گرفته که قابل تمیز کردن نباشد که این به معنی مسدود شدن مجاری بینی می باشد.
کبودی در اطراف بینی و چشم که معمولاً طی دو تا سه روز ناپدید می شود.
درمان شکستگی بینی
اگر شکستگی جرئی بوده و باعث کج شدن بینی یا بدشکل شدن آن نشده باشد، شما به انجام درمان پزشکی نیاز ندارید. پزشک، معیارهای خود مراقبتی ساده از قبیل استفاده از یخ بر روی ناحیه و استفاده از داروهای بدون نسخه را توصیه می کند.

ترمیم جابجا شدگی و شکستگی ها
پزشک شما می تواند بینی تان را به صورت بسته یا در صورت نیاز با عمل جراحی باز ترمیم کند.

ترمیم بسته
اگر شکستگی باعث جابجا شدن استخوان ها و غضروف بینی شده باشد، پزشک به صورت بسته یا کلوز آن ها را ترمیم می کند. این کار باید ظرف ۱۴ روز از زمان وقوع شکستگی و ترجیحاً سریع تر، انجام شود.

در طول روند ، پزشک اقدامات زیر را انجام می دهد:
برای کاهش درد در هنگام آزمایش بینی ، دارو تزریق کرده یا از اسپری بینی استفاده می کند.

از اسپکولوم برای باز کردن سوراخ بینی استفاده می نماید.

از ابزار ویژه برای ترمیم استخوان های شکسته و غضروف استفاده می کند.

پزشک با استفاده از مش در داخل بینی و پوشش بر روی آن، بینی را پانسمان می کند. پانسمان معمولاً باید تا ۳ روز بماند. در این مدت، آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت توسط باکتری هایی که اغلب در بینی ساکن می شوند، تجویز می گردد.

جراحی باز بینی شکسته چگونه انجام می شود؟
شکستگی های شدید و چندگانه یا شکستگی هایی که در طول ۱۴ روز بعد از شکستگی درمان نشده اند، کاندیدای ترمیم بسته نمی باشند. در این موارد، جراحی برای ترمیم استخوان ها و شکل دادن مجدد به بینی، الزامی می باشد.

اگر شکستگی به تیغه بینی آسیب زده باشد و باعث گرفتگی یا دشوار شدن تنفس شود، جراحی بازسازی توصیه می شود. جراحی معمولاً به صورت سرپایی انجام می گیرد اما جراحی باز در اطاق عمل و تحت بی هوشی می باشد.