19 آوریل 2021
آوریل 19, 2021

جراحی بینی کج

آوریل 19, 2021 ۰ Comment

جراحی بینی کج

جراحی بینی کج : جراحی بینی به دلایل مختلفی انجام می شود و یکی از رایج ترین دلایل رینوپلاستی ، رفع کج بودن بینی است. کج بودن بینی ؛ می تواند به دلایل مادرزادی باشد یا بر اثر ضربه و حادثه ، بینی حادث شده باشد. ( متخصص گوش و حلق و بینی )

کج بودن بینی ، یکی از مسائل بحث برانگیز در زمینه رینوپلاستی می باشد ؛ زیرا به طور معمول با انحراف تیغه بینی اشتباه گرفته می شود و برخی از افراد فکر می کنند که انحراف تیغه بینی همان کج بودن بینی است.

اگرچه در بسیاری از مواقع ، این دو با هم همراهی دارند ؛ اما باید یادآوری کنم که عمل جراحی انحراف تیغه بینی ، صرفا به منظور بازگرداندن تیغه بینی به موقعیت اصلی آن و بهبود تنفس صورت می گیرد و منجر به تغییر ظاهری بینی نمی شود.

این در حالی است که جراحی بینی کج ، نوعی جراحی زیبایی بینی است که با هدف اصلاح کجی بینی و بهبود ظاهر بینی انجام می شود.

جراحی بینی کج
آیا پس از جراحی زیبایی بینی ، کج بودن بینی به طور کامل برطرف می شود ؟

چنانچه جراح بینی مهارت بالایی در جراحی بینی داشته باشد و بداند چه تکنیکی برای رفع مشکل مناسب تر است ، قطعا بینی پس از رینوپلاستی ، بسیار بهتر از گذشته خواهد شد ؛ ولی شاید کمی اغراق باشد اگر کسی ادعا کند این کجی را کاملا برطرف خواهد کرد.
مراقبت های بعد از جراحی بینی کج

افراد بعد از جراحی بینی ، معمولا دچار حالت تهوع شده و حتی گاهی اوقات دچار استفراغ نیز می شوند ؛ این اتفاقات از بدیهیات جراحی بینی است و در پی اثرات داروهای بیهوشی اتفاق می افتد لذا نباید شما را نگران کند ، زیرا به تدریج از بین می رود.
بعد از جراحی بینی ، پزشک معالج زیر بینی بیمار گاز استریل قرار خواهد داد تا در صورت وقوع خونریزی یا بروز هر گونه ترشح از بینی ، احتمال آن که عفونتی رخ دهد تقلیل یابد.
باید اشاره داشت که در صورت وقوع خونریزی از بینی ، افراد نباید از دستمال کاغذی برای تمیز کردن بینی استفاده کنند و صرفا باید مبادرت به تعویض گاز استریلی که زیر بینی قرار داده شده نمایند و آن را با یک بانداژ تمیز دیگر تعویض کنند.
پس از جراحی بینی ، داروهایی تجویز می شود که افراد باید نسبت به تهیه آن ها اقدام نموده و در ساعات مقرر و تا آخر به درستی به مصرف برسانند.
بعد از جراحی بینی ، تا ۳ هفته نباید فین شدید کنید ؛ زیرا تخلیه شدید ترشحات بینی می تواند منجز به خونریزی بینی شود
در رابطه با تغذیه بعد از جراحی بینی باید اشاره داشت که پس از این عمل جراحی باید رژیم غذایی تان را با مایعات آغاز کنید و تا چند روز اول پس از عمل ، فقط غذاهای نرم و رقیق میل نمایید.
خوردن غذاهای پرنمک و حاوی ادویه زیاد بویژه فلفل ، تا چند وقت بعد از جراحی بینی باید محدود گردد ؛ زیرا مصرف این موارد باعث افزایش ورم و کبودی می شود.
تا ۳ هفته بعد از جراحی بینی باید از خوابیدن به شکم و پهلو و به طور کلی هر حالتی که طی آن صورت با بالش تماس داشته باشد ، خودداری نمایید و صرفا به حالت طاقباز بخوابید و حتما زیر سرتان دو بالش بگذارید. ( با قرار دادن سر بالاتر از حد بدن ، گردش جریان خون بهبود یافته و در نتیجه ، از تشدید ورم و کبودی پیشگیری می شود. )
در خصوص کبودی و تورم ناشی از عمل بینی ، توجه داشته باشید که میزان آن تا ۷۲ ساعت پس از عمل به اوج خود رسیده و بعد از آن به تدریج فروکش می کند.
برای کمک به کاهش ورم و کبودی و جلوگیری از تسریع پیشروی آن ، کمپرس یخ تا ۷۲ ساعت بعد از عمل می تواند کمک کننده باشد.
برای شستشوی بینی ، پس از عمل بینی فقط از سرم های شستشوی مخصوصی که پزشک معالج تان تجویز نموده استفاده کنید.
انجام ورزش های سنگین و فعالیت هایی که افزایش ضربان قلب و فشار خون را به دنبال دارند ، را تا ۲ ماه بعد از جراحی بینی به طور کامل متوقف نمایید.
سیگار و کلیه دخانیات و نیز مشروبات الکی ، منجر به بروز اختلال در روند بهبودی شده و فرآیند ترمیم زخم ها را کند می کنند ؛ از این رو مادامی که هنوز زخم ها به طور کامل بهبود نیافته اند باید از مصرف این موارد اجتناب نمایید.