19 آوریل 2021
آوریل 19, 2021

جراح بینی

آوریل 19, 2021 ۰ Comment

جراح بینی

انتخاب جراح بینی از مهم ترین پارامترهایی است که جهت کسب نتیجه رضایت بخش از جراحی بینی باید مورد توجه قرار گیرد. به طور کلی از آن جا که جراحی بینی ؛ از جمله اعمال جراحی چالش برانگیز در بینی جراحی های زیبایی به شمار می رود ، برای انجام آن باید یک جراح بینی حاذق و مجرب که سابقه درخشانی در زمینه انجام انواع جراحی بینی دارد را برگزید.

اگرچه در حال حاضر تعدد جراحان بینی رو به افزایش است ، اما تنها تعداد کمی از آن ها دارای تجربه و مهارت کافی در زمینه جراحی بینی هستند ؛ لذا با توجه به این که جراحی زیبایی بینی یک جراحی فوریتی نیست ، اکیدا توصیه می شود که علاقمندان به انجام آن ، در راستای انتخاب بهترین جراح بینی تحقیق نموده و آگاهانه اقدام به این جراحی نمایند.

جراحی بینی

جراحی بینی صرفا ماهیت زیبایی ندارد ؛ بلکه در پزشکی درمانی نیز با هدف رفع نارسایی تنفسی یا اصلاح ناهنجاری های عملکردی بینی ، جراحات و آسیب دیدگی های ناشی از سانحه یا نقص مادرزادی نیز کاربرد دارد.

رینوپلاستی زیبایی ؛ اندازه ، پهنا ، شکل سوراخ های بینی و به طور کلی فرم ظاهری بینی را متناسب با صورت تغییر می دهد.

اهمیت انتخاب بهترین جراح بینی

اگرچه هدف اصلی جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی ، ارائه زیبایی بیشتر است ؛ اما لازم به ذکر است که نتیجه این عمل جراحی ، فراتر از شکل ظاهری صورت است ؛ زیرا بینی ، ارگان اصلی بویایی بدن است و به عنوان بخشی از سیستم تنفسی بدن محسوب می شود.

لذا این تصور که رینوپلاستی ، صرفا جنبه زیبایی دارد ؛ اشتباه بوده و باید اشاره داشت که یک جراح بینی متبحر در عمل زیبایی بینی ، علاوه بر اصلاح عیوب ظاهری بینی باید به عملکرد حیاتی بینی نیز توجه داشته و مشکلات بویایی و تنفسی را نیز بهبود بخشد.

نحوه انتخاب بهترین جراح بینی

طبیعتا یافتن یک جراح بینی ماهر و توانمند امری دشوار می باشد.

بهترین روش برای یافتن یک جراح بینی خوب و متخصص در وهله اول ، تحقیق از دوستان و آشنایانی است که قبلا جراحی بینی انجام داده و تجربه این جراحی را داشته و از نتیجه دریافتی رضایت دارند.
در قدم بعدی توصیه می شود که در اینترنت تحقیق نمایید و با توجه به شهر محل سکونت تان ، بهترین جراح شهر خود را جستجو کنید.
در نهایت ، لیست پزشکانی که یافته اید را مورد ارزیابی و مقایسه قرار دهید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.
برای اطمینان از انتخاب تان ، به سایت رسمی پزشک مربوطه مراجعه کنید و نمونه کارهای موجود در سایت و صفحات مجازی ایشان را مشاهده بفرمایید.
همچنین می توانید برای نهایی کردن انتخاب تان ، به صورت حضوری به مطب پزشک مربوطه رفته و با بیماران حاضر در مطب که پیشتر توسط جراح منتخب شما جراحی شده اند گفتگو کنید و از سطح رضایت آن ها از نتیجه و ماحصل عمل جویا شوید.

تکنیک های جراحی بینی

دو روش تحت عناوین روش باز و بسته ؛ برای انجام جراحی بینی وجود دارد که بر اساس وسعت ایرادات بینی ، نیاز فرد و صلاحدید جراح ؛ یکی از آن ها انتخاب می شود.

هر تکنیک ، مزایا و معایب خاص خود را دارد. تفاوت اصلی ، بین این دو روش جراحی ؛ در برشی است که در ناحیه کلوملا ( پوست مابین حفره های بینی ) ایجاد می شود.

رینوپلاستی بسته

در رینوپلاستی بسته ، هیچ برشی در بخش کلوملای بینی ایجاد نمی شود و تمام برش ها در داخل سوراخ های بینی لحاظ می شوند ؛ این برش ها از خارج بینی قابل رویت نیستند.

در جراحی بینی به روش بسته به دلیل عدم ایجاد برش در بخش خارجی بینی ، جراح قادر نخواهد بود که پوست بینی را به طور کامل از روی ساختار زیرین آن بلند کند ؛ لذا به دلیل محدودیت دیدی که دارد به کل ساختمان بینی اشراف نداشته و نمی تواند اصلاحات گسترده ای را بر روی بینی اعمال کند.

به طور کلی باید گفت هرچند جای برش و بخیه جراحی در رینوپلاستی بسته به وضوح قابل تشخیص نمی باشد ؛ اما از آن جا که در جراحی بینی به روش بسته ، پزشک دید محدودی از ساختار بینی دارد ؛ این روش جراحی برای افرادی که با ایرادات مختصری در بینی خود مواجه هستند گزینه مناسبی خواهد بود.

رینوپلاستی باز

در جراحی بینی باز ، افزون بر برش هایی که داخل بینی بیمار ایجاد می شوند ؛ برش کوچکی نیز در بافت جدا کننده سوراخ های بینی ( کلوملا ) زده می شود.

پزشک از طریق این برش ، می تواند پوست بینی را از روی بینی بلند کرده و در نتیجه به سهولت به ساختار زیرین استخوان و غضروف دست یابد.

مهم ترین مزیت جراحی بینی به روش باز ؛ این است که در این روش ، جراح دید بهتری از اجزای بینی دارد ؛ لذا برای انجام جراحی های گسترده و اعمال تغییراتی از قبیل اصلاح تیغه بینی ، نوک و پل بینی ، سوراخ های بینی یا حتی برداشتن توده ها و برجستگی ها از روی بینی ؛ گزینه مناسبی به شمار می رود.

در آخر باید اشاره نمود که هر دو تکنیک جراحی ، در صورتی که به یک جراح بینی ماهر و مجرب سپرده شوند ؛ به یک اندازه موثر خواهند بود.

سخن پایانی

در آخر لازم به ذکر است جراحی بینی بر روی بافت های تغییر شکل یافته بینی انجام می شود و این بافت ها می توانند به تدریج تغییر شکل دهند ، لذا نتیجه جراحی ممکن است به مرور زمان دستخوش تغییراتی واقع گردد ؛ متاسفانه گریز از این مسئله حتی با انتخاب بهترین جراح بینی نیز میسر نمی شود.

از این رو بهتر است افراد از جراحی بینی انتظارات معقولانه و واقع گرایانه داشته باشند.

البته باید اشاره داشت که با این وجود ، افراد باید در انتخاب بهترین و مجرب ترین جراح بینی که سابقه ای مطلوب در جلب رضایت مراجعین خود داشته است نهایت دقت را بکار گیرند.