19 آوریل 2021
آوریل 19, 2021

درمان نازایی

آوریل 19, 2021 ۰ Comment

درمان نازایی

درمان نازایی : باروری از نیازهای طبیعی بشر محسوب می شود که سبب بقای نسل و دوام بنیان خانواده می گردد. ناباروری یا به عبارتی نازایی ؛ از جمله معضلاتی است که برخی خانواده ها درگیر آن هستند و جهت درمان این مشکل همواره به دنبال راهکاری موثر و کارآمد می باشند. ( IVF )

این دسته از زوجین ، می توانند با مراجعه به متخصص نازایی و تشخیص نوع ناباروری و علت آن ؛ نسبت به درمان این معضل اقدام نمایند.

خوشبختانه در حال حاضر ؛ راهکارهای متعددی به منظور درمان ناباروری و افزایش شانس بارداری ارائه شده است و زوج های بسیاری از این طرق ، موفق به بارداری شده اند.

علل ناباروری

در خصوص علل ناباروری ، لازم به ذکر است که گاهی اوقات منشأ ناباروری زوجین ، مادرزادی بوده و گاهی نیز در طول مراحل زندگی فرد ایجاد می گردد.

به طور کلی عامل ناباروری ، می تواند از سوی یکی از زوجین یا از جانب هر دوی آن ها اتفاق بیفتد.

توجه داشته باشید که حدودا در یک سوم موارد ، مشکل ناباروری از جانب زن بوده و تقریبا در یک سوم موارد نیز مشکل از جانب مرد می باشد و در باقی موارد ، مشکل یا از جانب هر دوی آن ها بوده یا این که علت آن نامشخص است.

شما همراهان محترم جهت کسب اطلاعات جامع تر در ارتباط با علل ناباروری مردان و زنان ، می توانید مقاله ناباروری موجود در سایت را مطالعه بفرمایید.

برخی علل احتمالی ناباروری زنان چیست ؟

باردارشدن در واقع یک فرآیند بسیار پیچیده می باشد. گاهی مشکلات زیادی در طول این فرایند پیش آمده و منجر به ناباروری می شود.

به همین دلیل ، فهرست زیر شامل برخی از رایج ترین علل ناباروری در زنان می باشد.

زنانی که در باردار شدن یا پیش بردن بارداری تا زمان زایمان با مشکل روبرو می شوند، باید درباره درمان های ممکن، با پزشک خود گفتگو کنند.

نقص در تخمک گذاری

رایج تری علت ناباروری زنان ، نقص در تخمک گذاری می باشد که در ۴۰ درصد زنان دارای مشکلات ناباروری رخ می دهد.

ناتوانی در تخمک گذاری ، می تواند به دلایل متعددی رخ دهد :

مشکلات تخمدان یا بیماری های مربوط به زنان ؛ از قبیل کوچک بودن تخمدان اولیه ( POI ) یا سندروم تخمدان پلی کیستیک ( PCOS )
” ذخیره تخمدان کاهش یافته ” که به تعداد کم تخم ها در تخمدان های زنان در اثر بالارفتن نرمال سن مربوط می شود.
ناهنجاری های غدد مترشحه درون ریز ؛ از قبیل بیماری تیروئید یا مشکلات مربوط به هیپوتالاموس ، که بر روی هورمون های تولید شده توسط بدن تاثیر گذاشته و به ترشح زیاده از حد یا کمتر از حد نرمال یک هورمون یا گروهی از هورمون ها مرتبط می باشد.
مشکلاتی در سیکل قائدگی

مشکلات مربوط به سیکل قائدگی ، فرایندی که زنان را برای بارداری آماده می کند ؛ می تواند به ناباروری منجر شود.

چرخه بارداری ، شامل چندین فاز می باشد و مشکلات در هر یک از این مراحل می تواند به بروز مشکل در باردار شدن و ناباروری منجر شود.

مشکلات ساختاری سیستم تولید مثل

مشکلات ساختاری ؛ معمولا شامل وجود بافت ناهنجار در لوله های فالوپ یا رحم می باشد.

اگر لوله های فالوپ مسدود شوند ، تخم ها نمی توانند از تخمدان ها به رحم عبور کرده و اسپرم نمی تواند برای بارور نمودن ، خود را به تخم برساند.

مشکلات ساختاری مربوط به رحم ؛ مثل مواردی که در لانه گزینی تخم ، اختلال ایجاد می کنند ؛ نیز می توانند باعث ناباروری شوند.

برخی مشکلات ساختاری که می توانند باعث ناباروری شوند عبارتند از :

اندومتریوز ؛ که در آن ، بافتی که بطور نرمال داخل رحم را پوشش می دهد ؛ در مکان های دیگر یافت شده و مثلاً لوله فالوپ را مسدود می کند.
فیبروم های رحم ، توده های رشد کرده ای هستند که در داخل یا در اطراف دیواره رحم نمایان می شوند ؛ اگرچه بیشتر زنان دارای فیبروم با مشکلات ناباروری روبرو نشده و می توانند بارور شوند.

با این وجود برخی زنان دارای فیبروم ، گاهی به طور طبیعی بارور نشده یا ممکن است چندین سقط جنین را تجربه کنند.

پولیپ ها که توده های رشد کرده غیر سرطانی در داخل سطح رحم هستند ، می توانند در عملکرد رحم اختلال ایجاد کرده و باردار ماندن زن را با مشکل مواجه کنند.

برداشتن پولیپ ها با روش جراحی ، می تواند شانس باردار شدن زن را افزایش دهد.

ایجاد اسکار در رحم که در اثر اسیب دیدگی ها ، عفونت ها یا جراحی های قبلی حادث شده است ؛ می تواند خطر سقط جنین را افزایش داده و در لانه گزینی تخم ، اختلال ایجاد کرده و در نتیجه منجر به ناباروری شود.
یک رحم دارای شکل ناهنجار نیز می تواند بر روی لانه گزینی تخم و توانایی برای بارداری ، اثر گذار باشد.
عفونت

عفونت نیز می تواند باعث ناباروری در زنان و مردان شود.

سوزاک و کلامیدیا در زنان می تواند به بروز بیماری التهابی منجر شود ، که خود باعث ایجاد اسکار شده و لوله های فالوپ را مسدود می نماید. سیفلیس درمان نشده ، خطر بدنیا آوردن بچه مرده در زن باردار را افزایش می دهد.

عفونت های مزمن در دهانه رحم و درمان جراحی آسیب های دهانه رحم مرتبط با عفونت ویروس پاپیلوم ( HPV ) نیز می تواند مقدار و کیفیت مخاط دهانه رحم را کاهش دهد.

مشکلات مربوط به این ماده چسبناک یا لغزنده که در دهانه رحم و واژن جمع می شود ، می تواند باردار شدن را برای زنان ؛ دشوار نماید.

مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ، توصیه می کنند که کلیه پسران و دختران ۱۱ یا ۱۲ ساله دربرابر HPV واکسینه شوند.

مردان و زنانی که قبلا واکسینه نشده اند می توانند تا اواسط ۲۰ سالگی ، این واکسن را دریافت نمایند.

ناتوانی در کامل شدن صحیح تخمک

گاهی تخمک ها به دلایل مختلف ؛ از قبیل موقعیت هایی مثل PCOS ، چاقی ، نداشتن پروتئین های مورد نیاز برای بلوغ تخمک ، به طور کامل رشد نکرده و بالغ نمی شوند.

یک تخمک نابالغ در زمان مناسب ، آزاد نمی شود و نمی تواند مسیر سفر خود به سمت پایین در لوله فالوپ را ر پیش بگیرد و در نتیجه نمی تواند بارور شود.

ناتوانی در لانه گزینی

ناتوانی در لانه گزینی به نقص در لانه گزینی تخمک بارور شده در دیواره رحم برای باردار شدن ، مربوط می شود.

اگرچه علل ویژه ناتوانی در لانه گزینی ، اغلب ناشناخته می باشد ؛ ولی برخی احتمالات ، شامل موارد زیر می باشد :

نقص های ژنتیکی در رویان
اندومتریوم نازک
نقص های رویانی
اندومتریوز
مقاومت پروژسترون
بافت اسکار در حفره اندومتریوم

اندومتریوز

اندومتریوز ، زمانی رخ می دهد که سلول های پوشش دهنده  حفره رخ به طور نرمال ، به نام اندومتریوم ؛ به جای داخل رحم ، در خارج از آن یافت شوند.

تئوری های جدید در خصوص چگونگی تاثیر گذاری اندومتریوز بر روی ناباروری شامل موارد زیر می باشد :

گاهی تغییراتی در ساختار اندام های تولید مثل زنان رخ می دهد.

اندومترویز می تواند باعث چسبندگی لگن ناشی از بافت اسکار تشکیل شده بین ساختارهای مجاور ، مثلا بین تخمدان و دیواره رحم شود.

این اختلال ، می تواند آزاد شدن تخمک بعد از تخمک گذاری را مسدود کرده و تحت تاثیر قرار دهد.

ایجاد اسکار در لوله فالوپ می تواند حرکت تخمک از طریق لوله فالوپ را متوقف و مسدود نماید.

در زنان دارای اندومتریوز ، مقدار مایع داخل پریتونئوم اغلب افزایش می یابد

مایع در داخل پریتونئوم حاوی موادی است که می تواند به شکل منفی بر روی عملکرد تخمک ، اسپرم و لوله های فالوپ اثر بگذارد.

تغییرات شیمیایی در آستر رحم که در نتیجه ی اندومتریوز به وجود می آید ، می تواند بر روی توانایی رویان برای لانه گزینی صحیح اثر گذاشته و باردار ماندن زن را با مشکل روبرو کند.

سندروم تخمدان پلی کیستیک ( PCOS )

PCOS یکی از رایج ترین علل ناباروری زنان می باشد. این موقعیتی است که در آن ؛ تخمدان های یک زن و در برخی موارد ، غدد فوق کلیوی وی ، آندروژن بیشتری را نسبت به حد نرمال تولید می کند.

سطوح بالای این هورمون ها در رشد فولیکول های تخمدان و آزاد شدن تخم ها در طول تخمک گذاری ، اختلال ایجاد می کند.

در نتیجه کیسه های پر شده از مایع یا کیست ها ، در تخمدان ها رشد می کنند.

رشد ناقص اولیه تخمدان ( POI )

POI موقعیتی است که در آن ، تخمدان های یک زن از تولید هورمون ها و تخم ها در سنین جوانی باز می مانند.

زنان دارای POI به طور نامنظم ، تخمک گذاری می کنند و گاهی اصلا قادر به تخمک گذاری نبوده و سطوح تخمک گذاری و هورمون های غده هیپوفیز در اثر وجود مشکلات مربوط به تخمدان ها، ناهنجار است.

فیبروم رحم

فیبروم های رحم توده های غیر سرطانی هستند که در داخل رحم رشد می کنند. فیبروم های رحم ، می توانند بر حسب اندازه و موقعیت شان باعث بروز علائمی شوند. دانشمندان علت شکل گرفتن فیبروم ها را نیافته اند، ولی بر این باورند که علت تشکیل آن ها به یک مبنای ژنتیکی مرتبط است.

ناهنجاری های خود ایمن

ناهنجاری های خودایمن باعث می شوند که سیستم ایمنی بدن ، بافت های نرمال بدن را مورد حمله قرار دهد.

ناهنجاری های خود ایمن بر روی باروری اثر می گذارند.

علت این امر به طور کامل معلوم نشده است ، ولی تصور می شود که آن ها باعث ایجاد التهاب در رحم و جفت یا داروهای استفاده شده برای درمان بیماری می شوند.

این آنتی بادی ها می توانند هم در مردان و هم در زنان تولید شده و اسپرم یا اندام های تولید مثل را مورد حمله قرار دهند.

روش های درمان ناباروری

لازم به ذکر است که درمان نازایی ؛ به پارامترهایی اعم از علت زمینه ساز ناباروری ، مدت زمان ناباروری و سن زوجین بستگی دارد.

ناباروری از طرق مختلفی قابل درمان می باشد ؛ به طور کلی در برخی موارد ، درمان ناباروری با دارو میسر شده و در مواردی دیگر ممکن است بدین منظور ، نیاز به جراحی اندام های تولید مثل یا استفاده از روش های کمک باروری وجود داشته باشد.

روش های کمک باروری

رایج ترین روش های کمک باروری عبارتند از :

لقاح در آزمایشگاه یا IVF : در این تکنیک بر روی تخمک و اسپرم جمع آوری شده ، در محیط لابراتوار عمل لقاح انجام می گیرد ؛ سپس تخمک های بارور شده به مدت ۳ تا ۵ روز در محیط لابراتوار رشد کرده و پس از آن به رحم زن انتقال داده می شوند.
لقاح درون رحمی یا IUI : در این روش در زمان تخمک گذاری ، اسپرم مستقیما به رحم زن منتقل می گردد. این تکنیک غالبا مواقعی که تعداد اسپرم های مرد کم بوده یا این که اسپرم ها کیفیت مطلوبی نداشته باشند ، مورد استفاده قرار می گیرد.
اهدای تخمک : از روش تخمک اهدایی ؛ معمولا در خانم های مسن یا در مواردی که تجویز دارو و روش های پیشرفته کمک باروری موثر واقع نگردند ، استفاده می شود.
میکرواینجکشن یا ICSI : در روش میکرواینجکشن یا به عبارتی تزریق اسپرم به تخمک ، اسپرم به طور مستقیم به تخمک تزریق می شود و پس از آن در دستگاه مخصوصی اصطلاحا کشت داده شده و سپس بر روی آن ، لقاح صورت گرفته و جنین تشکیل می گردد.

روش ICSI ، کاملا شبیه به روش IVF می باشد ؛ با این تفاوت که در این روش بر خلاف روش آی وی اف ، به جای بارور شدن تخمک در آزمایشگاه و بارور شدن تخمک در محیط لابراتوار ، اسپرم ها مستقیما به تخمک تزریق می شوند و به دنبال آن عمل لقاح اتفاق می افتد.

اهمیت انتخاب متخصص ناباروری

تبحر و توانمندی متخصص زنان و زایمان و ناباروی ، نقشی اثرگذار در فرآیند درمان نازایی دارد ؛ لذا به جرأت می توان گفت انتخاب بهترین متخصص ناباروری ، دارای امری بس حائز اهمیت است.

لازم به ذکر است که بهترین متخصص درمان ناباروری ، با بکارگیری مدرن ترین و بروز ترین امکانات و تجهیزات روز دنیا در راستای درمان ناباروری و جراحی های زنان ؛ قادر به درمان موفق این اختلال و نتایج موفقیت آمیز حاملگی خواهد بود.

یک متخصص زنان و زایمان و ناباروری خوب ، در زمینه های مختلفی از قبیل هیستروسکوپی ، آی وی اف ، انتقال جنین ، میکرواینجکشن ، اهدای تخمک ، آمینوسنیز و مواردی از این قبیل فعالیت های قابل تأملی داشته و بهینه ترین خدمات را به مراجعین خود ارائه می دهد.

دکتر افسانه شه بخش متخصص درمان نازایی در تهران ، به عنوان یکی از پیشروان در زمینه ارزیابی ، تشخیص و درمان ناباروری در استان تهران به شمار می روند.

ایشان با تلاش های پیگیرانه و تجارب فراوانی که طی سالیان طبابت خویش کسب نموده اند ، به نامی آشنا برای متقاضیان درمان های ناباروری تبدیل شده اند و خیل کثیری از زوجین توانسته اند با کمک ایشان به باروری موفقیت آمیز نائل آیند.