15 مه 2019
می 15, 2019

روش جراحی بینی

می 15, 2019 ۰ Comment

روش جراحی بینی

به طور کلی  دو روش جراحی بینی وجود دارد: روش باز و روش بسته. هر کدام از این روش ها برای نوع بینی خاصی قابل انجام است. روش باز یا روش open ؛ در روش جراحی بینی باز بر روی پوست وسط بینی در ناحیه جلوى آن برش داده می شود و سپس پوست بینی بلند شده و ایرادات آن ،مانند قوز بینى اصلاح می گردد.( جراح بینی )

این روش در بینی هایی که نوک  پهن دارند استفاده می شود. هم چنین در بینی های کج و یا بینى هایى که دارای نقص مادر زادی هستند،کاربرد دارد.

اگر بینی هایی نیاز به استفاده از غضروف جهت تقویت و ترمیم بینی دارند باید از روش باز استفاده کرد.

 

 

روش بسته یا روش close ؛

این روش در بینی هایی که تنها قوز مختصری دارند و نوک بینی نیاز به اقدام زیادی ندارند استفاده می شود. به طبع در روش بسته با توجه به دستکاری کمتر بینی ، تورم بعد از جراحی بینی کمتر خواهد بود.

البته جراحی بینی به روش بسته در موارد محدودی قابل انجام است.

 

 

مراحل انجام عمل جراحی بینی

به طور کلی اصول انجام جراحی بینی ابتدا برداشتن قسمت های اضافی مانند قوز بینی و غضروف های اضافه هست.

سپس ترمیم و تقویت غضروف های بینی جهت شکل دهی نهایی آن براى جلوگیری از افتادگی بینى در آینده هست.

همواره باید بهبود راه تنفسى و پیشگیرى از مشکل تنفسى از بینى بعد از عمل را در ذهن داشت . جهت تقویت بینی از غضروف های بینی خود بیمار استفاده می شود.

این غضروف ها حین عمل برداشته شده، شکل داده می شود و در قسمت جلویى بینى استفاده مى شود. قسمت های اضافه غضروف مجدد در محل قبلی خود قرار داده می شود.

از نخ های بخیه جهت جمع کردن و باریک کردن نوک بینی استفاده می شوند. این نخ های بخیه قابل جذب بوده و در بعضی موارد از نخ های قابل جذب طولانی مدت استفاده می شود.

با استفاده از این تکنیک ها به بینی شکل داده می شود. قسمت های اضافی برداشته می شود و زوایای بینی تنظیم می گردند.

در انتها استخوانهای بینی شکسته شده که این کار باعث باریک تر شدن بینى مى شود. پس از اتمام این کارها، مخاط و پوست بریده شده ، ترمیم می شود، پانسمان داخل بینی گذاشته شده و اسپلینت یا گچ گرفته می شود.