19 آوریل 2021
آوریل 19, 2021

فاصله بین دندان ها

آوریل 19, 2021 ۰ Comment

فاصله بین دندان ها

وجود فاصله بین دندان ها ، نوعی ناهنجاری است که عموما ریشه در وراثت داشته و از والدین به ارث می رسد. در این اختلال ، سایز فک فرد بزرگ بوده و دندان ها کوچک هستند ؛ از این رو به دلیل فضای اضافی ای که در قوس فک وجود دارد ، دندان های کوچک نمی توانند کل فضای فک را پوشانده و در نتیجه ، مابین دندان ها فاصله می افتد. ( متخصص ارتودنسی بابل )

البته باید اشاره داشت عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند منجر به ایجاد فاصله در بین دندان ها شوند ؛ این موارد عبارتند از :

دندان نهفته ( یک دندان یا بیشتر )
نبودن یک دندان یا تعداد بیشتر
جلوزدگی دندان های قدامی
بزرگ بودن زبان
و غیره

فاصله بین دندان ها
عوارض وجود فاصله بین دنـدان ها چیست ؟

وجود فاصله مابین دندان ها ، عوارض ذیل را به دنبال دارد :

تحلیل لثه
پیدایش جرم روی دندان ها
کاهش کارایی دندان ها
گیر افتادن خرده های مواد غذایی بین دندان ها
کاهش زیبایی دهان و متعاقبا چهره

لذا با توجه به عوارضی که بر شمردیم ؛ باید اشاره داشت که افراد در صورت مواجهه با این اختلال ، باید حتما به متخصص ارتودنسی مراجعه نموده و درمان را آغاز نمایند.
آیا فاصله بین دنـدان ها قابل درمان است ؟

بله ؛ همانطور که ذکر شد فاصله بین دندان ها به دلیل عوارضی که در پی دارد ، نیازمند درمان می باشد و درمان آن در صلاحیت ارتودنتیست می باشد.

لازم به ذکر است که در عمده موارد ، فاصله بین دندان ها با کمک ارتودنسی ثابت قابل درمان می باشد ؛ البته مشروط به این که به منظور درمان این مشکل ، پیش از پایان پروسه بلوغ اقدام شده باشد.

البته ناگفته نماند چنانچه بیمار ، مضاف بر وجود فاصله بین دندان ها با ناهنجاری فک نیز روبرو باشد ؛ باید در ابتدا اختلال فکی وی اصلاح شده و پس از آن فاصله میان دندان های او درمان شود.

باید توجه داشت در موردی که عدم وجود یک یا دو دندان ، منجر به ایجاد فاصله در بین دندان ها شده باشد ؛ دو راه برای اصلاح فاصله بین دندان ها وجود دارد که بسته به شرایط بیمار ، عدم بی نظمی دندان ها ، پروفایل بیمار ، میزان بیرون زدگی دندان های جلویی و گرافی های تهیه شده ؛ یکی از این راه ها انتخاب خواهد شد.

هدایت کردن دندان های عقب به سمت جلو و بستن فضای خالی بین دندان های قدامی با جلو راندن دندان های عقب ؛ این روش Space closure نامیده میشود و می توان از آن به عنوان بهترین روش برای درمان فاصله بین دندان ها یاد کرد که در اکثر موارد از آن استفاده می شود. علت برتری این روش به روش بعدی ، این است که فضای خالی بین دندان ها با دندان طبیعی خود فرد پوشانده شده و در نتیجه هیچ گونه جسم مصنوعی ( ایمپلنت ) در این فضا قرار داده نمی شود.
استفاده از ایمپلنت برای بستن فاصله بین دندان ها می باشد.