15 مه 2019
می 15, 2019

متخصص دندانپزشکی کودکان

می 15, 2019 ۰ Comment

متخصص دندانپزشکی کودکان

متخصص دندانپزشکی کودکان پس از ۶ سال دوره دندانپزشکی عمومی و گذراندن آزمون وارد مقطع تخصص می شود. این دوره ۳ سال می باشد که با گذراندن آن و امتحان بورد تخصص می تواند دانشنامه خود را دریافت کند. متخصص دندانپزشک کودکان صلاحیت و دانش لازم را برای درمان بیماری های لثه و دندان های کودکان و نوجوانان را دارا می باشد.

بسیاری از والدین گمان می کنند چون دندان شیری موقتی است، نیازی به درمان و نگه داری ندارد و به همین منظور به دندانپزشک اطفال مراجعه نمی کنند.

والدین باید بدانند که دندان ها باعث می شوند تا کودکان به صورت صحیح صحبت کنند و تغذیه نمایند و فضای مورد نیاز برای رویش دندان ها دائمی را محیا می کند.

اما برخی از والدین به دنبال یک متخصص دندانپزشک کودکان خوب هستند که در ذیل ویژگی های دندانپزشک اطفال را ذکر می کنیم.

متخصص دندانپزشکی کودکان

ویژگی های یک متخصص دندانپزشک کودکان خوب :

یک دندانپزشک کودکان باید نحوه برخورد با کودکان را بداند و با علم روانشناسی آگاه باشد.
یک متخصص دندانپزشکی اطفال نباید با والدین به دلیل سهل انگاری در درمان کودک شان بدرفتاری کند.
در هنگام درمان دندانپزشک تمام توجه خود را به درمان معطوف کند و از صحبت هایی که مناسب سن کودک نیست اجتناب کند.
دندانپزشک بهتر است با کودک صادق باشد و در صورتی که قرار است کودک دردی را تحمل کند به او بگوید و با مهربانی علت آن را توضیح دهد.
دندانپزشک کودکان باید سعی کند میزان ترس و اضطراب کودک را کاهش دهد و او را علاقمند به مراجعه برای درمان و معاینه کند.
متخصص دندانپزشک کودکان نکات و آموزش های لازم برای حفظ دندان کودکان را به والدین بگوید.

مطب دندانپزشکی اطفال دارای چه ویژگی هایی می باشد؟

یکی از موارد مهم در انتخاب متخصص دندانپزشکی کودکان این است که محیط دندانپزشکی برای کودک ترسناک نباشد.
بر روی دیوارهای مطب دندانپزشکی عکس های شخصیت های کارتونی که کودکان دوست دارند استفاده شده باشد.
در اتاق انتظار کودکان اسباب بازی های محبوب آن ها قرار داده شود تا آن ها متوجه گذر زمان نشوند.
اتاق انتظار کودکان بهتر است از اتاق خدمات دندانپزشکی فاصله داشته باشد تا سر و صدای دستگاه ها باعث ترس و اضطراب در آن ها نشود.

متخصص دندانپزشکی کودکان

متخصص دندانپزشکی کودکان در کرج :

کسانی که در شهر کرج زندگی می کنند و به دنبال بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان در کرج هستند می توانند از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنند یا در گوگل بهترین دندانپزشک اطفال را جستجو نمایند.

به این نکته توجه داشته باشید که دندانپزشک با متخصص دندانپزشک کودکان فرق دارد، یک متخصص دندانپزشکی کودکان پس از گذراندن دوره عمومی مدرک تخصص خود را گرفته و با روانشناسی کودکان آشنا بوده و با استفاده از تجهیزات و روش های مناسب اقدام به درمان مشکلات دهانی کودک می کند.

هدایت رفتاری کودکان در دندانپزشکی :

یک متخصص دندانپزشکی کودکان جهت هدایت رفتاری کودک باید شناخت کافی از رفتارهای کودک داشته باشد، به این نکته توجه داشته باشید که کودکان در سنین مختلف برخورد و درک متفاوتی از محیط اطراف خود دارند به همین علت ممکن است برخی از کودکان هنگام مراجعه به دندانپزشکی دچار ترس و اضطراب شود و برخورد های نامناسبی از خود نشان دهد.

یک متخصص دندانپزشک کودکان با داشتن آگاهی به درستی با آن ها برخورد کرده و نحوه متقاعد کردن آن ها برای آمدن به دندانپزشکی را به والدین توضیح می دهد و در محیط دندانپزشکی نیز دندانپزشک اطفال با تکنیک های مخصوصی اعتماد کودک را جلب کرده و او را برای درمان آماده می کند.

در صورتی که کودک برای درمان رضایت نداشت و دچار ترس و اضطراب زیاد شد دندانپزشک از روش درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی استفاده می کند.
دندانپزشکی تحت بیهوشی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشکی کودکان تحت بیهوشی می توانید به مقاله جامعی که دکتر ماندانا حجازی متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان تهیه نموده و در وب سایت ایشان موجود است مراجعه کنید و در صورت داشتن سوال می توانید با مطب ایشان تماس گرفته یا در وب سایت و صفحات اجتماعی سوالات خود را بپرسید.

متخصص دندانپزشکی کودکان

خدمات دندانپزشکی کودکان چیست ؟

در دندانپزشکی کودکان خدمات ذیل برای حفظ سلامت دهان و دندان آن ها ارائه می شود.

ارتودنسی پیشگیری که به منظور جلوگیری از بروز نامرتبی های دهانی و ناهنجاری های فکی انجام می شود، تا کودک در بزرگسالی نیازی به جراحی ارتوسرجری پیدا نکند.

تکنیک های پیشگیری از پوسیدگی دندان که عبارتند از فیشورسیلانت و فلوراید تراپی. فیشورسیلانت درواقع به معنای پوشاندن شیارهای دندان می باشد، در این روش مواد مخصوص برای جلوگیری از پوسیدگی دندان بر روی سطح دندان های آسیاب قرار می گیرد و به این ترتیب ازگیر کردن غذا در شیارهای دندان جلوگیری می شود.

اما درباره فلوراید تراپی باید بگوییم که نوعی ماده معدنی می باشد که در آب آشامیدنی و برخی از موادغذایی وجود دارد، اما در کلینیک های دندانپزشکی برای جلوگیری از پوسیدگی به صورت موضعی بر روی سطح دندان ها مالیده می شود و به این ترتیب دندان های کودک از پوسیدگی در امان است.

جرمگیری و بروساژ از دیگر خدماتی است که در دندانپزشکی کودکان ارائه می شود، در این روش تمام باکتری هایی که بر روی دندان تجمع یافته و یک لایه سفت را تشکیل داده است برداشته می شود و با بروساژ بدرنگی های موجود بر روی دندان از بین می رود.

درمان پوسیدگی دندان ، برای از بین بردن پوسیدگی و عصب کشی دندان ، دندانپزشک ابتدا دندان کودک را بی حس می کند تا او دچار درد نشود، پس از آن با استفاده از ابزارهای مخصوصی پوسیدگی های موجود در دندان را برداشته و با کامپوزیت و آمالگام اقدام به پرکردن دندان می کند.

آموزش مراقبت از دندان ها که جزء مهم ترین خدمات در یک کلینیک تخصصی در دندانپزشکی محسوب می شود، در مقاله مربوط به مراقبت از دندان کودکان به طور کامل نکاتی را ذکر کرده ایم که والدین می توانند با مطالعه آن ها را به کودک خود آموزش دهند و باعث حفظ زیبایی و سلامت دندان کودک خود شوند.

متخصص دندانپزشکی کودکان

هزینه متخصص دندانپزشکی کودکان

هزینه متخصص دندانپزشکی کودکان با توجه به دستمزد بهترین دندانپزشک کودکان ، نوع عارضه و روش درمان ، تعداد جلسات مورد نیاز و هزینه عکسبرداری و داروها تعیین می شود.