25 آگوست 2020
آگوست 25, 2020

مراقبت های بعد از جراحی بینی

آگوست 25, 2020 ۰ Comment

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی : به طور کلی جراحی بینی با هدف اصلاح ایرادات ظاهری ( قوز ، کجی ، عدم تقارن و غیره ) و ایرادات عملکردی ( مشکلات تنفسی ، پولیپ ، انحراف و غیره ) انجام می شود و به افزایش زیبایی و اعتماد به نفس افراد کمک می کند. در صورتی که این جراحی توسط جراح بینی باتجربه و ماهر صورت گیرد ، هیچ عوارضی نخواهد داشت اما به طور معمول بیماران پس از عمل با یک سری عوارض همچون درد ، تورم ، کبودی و گلودرد مواجه خواهند شد که بر اثر تغییرات و آسیب های وارد شده به بینی بوده و پس از مدتی برطرف می شوند. ( جراح بینی اصفهان )

لازم به ذکر است شدت و میزان این عوارض در همه افراد یکی نیست و به میزان ایرادات بینی ، نوع عمل و مقاومت بدن هر فرد بستگی دارد.

در این شرایط بیماران می توانند با رعایت یک سری اصول و نکات مراقبتی ، مدت زمان دوران نقاهت خود را کاهش داده و به روند بهبودی خود سرعت ببخشند.

از جمله مراقبت های بعد از جراحی بینی عبارتنداز :
تا چند ساعت پس از مرخص شدن، تنها مجاز به استفاده از مایعاتی همچون آبمیوه هستید. بعد از گذشت حدود ۵ ساعت و حداکثر تا یک هفته، می توانید مواد غذایی نرم و آبکی همچون سوپ، پوره سیب زمینی، فرنی و غیره که نیاز به جویدن ندارند میل کنید.
در رژیم غذایی خود تا جای ممکن مصرف نمک و ادویه های تند را به حداقل برسانید.
برای کنترل و کاهش تورم و کبودی صورت خود می توانید از کمپرس یخ استفاده نمایید. بدین منظور چند تکه یخ را داخل کیسه فریزر قرار داده و به روی چشم ها و گونه های خود بگذارید. توجه داشته باشید که کمپرس سرد به قالب و بینی فشاری وارد نکند.
حداقل تا یک هفته به خوبی استراحت کنید و فعالیت های خود را محدود نمایید. انجام کار هایی همچون بلند کردن اجسام سنگین و کلیه اقداماتی که منجر به افزایش ضربان قلب می شوند سبب افزایش تورم و کبودی صورت خواهند شد.
به صورت مرتب دارو هایی که پزشک برای شما تجویز نموده را استفاده کنید.
تا دو هفته استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل را کنار بگذارید.
نوشیدن آب کرفس و آب آناناس به تسریع روند بهبودی شما کمک می کند.
به صورت طاقباز بخوابید و تا یک ماه از خوابیدن به پهلو و روی شکم خودداری نمایید.
تا مدتی شنا کردن در استخر ممنوع می باشد زیرا کلر موجود در آب برای بخیه های بینی مضر است.
سایر مراقبت های بعد از عمل بینی
حداقل تا دو ماه امکان استفاده از عینک طبی یا آفتابی را ندارید اما استفاده از لنز مانعی ندارد.
به طور معمول قالب به مدت ۱۰ روز به روی بینی قرار دارد، در این مدت از خیس یا مرطوب شدن آن جلوگیری نمایید. بنابراین بهتر است استحمام نکنید یا در صورت لزوم از شستن سر خود بپرهیزید.
تا جای ممکن تا یک ماه در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید یا در شرایط اضطرار از کرم ضدآفتاب SPF 30 استفاده کنید.