19 آوریل 2021
آوریل 19, 2021

مراقبت های بعد از جراحی بینی

آوریل 19, 2021 ۰ Comment

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی : به طور کلی زمان بهبودی هر عمل جراحی ؛ از جمله جراحی زیبایی بینی می تواند از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد ؛ اگرچه باید خاطر نشان نمود که این مسئله ، به عوامل مختلفی ؛ اعم از تبحر و تجربه جراح ، تکنیک جراحی و مراقبت های پس از عمل بستگی دارد. ( جراح بینی اهواز )

در مقاله حاضر تصمیم داریم ، به اهمّ دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از جراحی بینی بپردازیم ؛ جهت کسب اطلاعات کافی در این خصوص تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

استراحت بعد از جراحی بینی

پس از جراحی بینی ، جراح معالج شما معمولا توصیه می کند که به مدت ۷ تا ۱۰ روز به خوبی استراحت کرده و دوره بهبودی اولیه را با سهولت بیشتری پشت سر بگذارید ؛ لازم به ذکر است که به طور کلی ، دوره نقاهت جراحی بینی کمتر از ۱۰ روز است ؛ البته این امر به شرایط جسمانی بیمار و وسعت جراحی بستگی دارد. ( مقصود از استراحت بعد از جراحی بینی ، به معنای استراحت مطلق نبوده و افراد جهت پیشگیری از بروز لخته خون در پاها باید به آهستگی در منزل پیاده روی داشته باشند. )

 

اسپلینت ( گچ بینی ) بعد از جراحی بینی

در پایان جراحی بینی یا رینوپلاستی ، یک آتل یا اصطلاحا اسپلینت بر روی بینی شما گذاشته می شود که خللی در انجام امور روزمره شما وارد نمی کند و هدف از قرار دادن آن بر روی بینی ، صرفا مراقبت از بینی در برابر ضربات احتمالی و همچنین حفظ فرم جدید بینی می باشد.

اسپلینت یا آتل بینی باید ۷ تا ۱۰ روز بر روی بینی باقی بماند ؛ اسپلینت ، در پایان این بازه زمانی توسط جراح معالج از روی بینی شما برداشته خواهد شد.

ناگفته نماند که در طول این مدت ، باید از خیس یا مرطوب شدن اسپلینت پرهیز شود ؛ زیرا خیس شدن اسپلینت ، باعث می شود که عملکرد آن دچار اختلال شده و نتواند از بینی به خوبی محافظت نموده و فرم جدید بینی را تثبیت نماید.

لذا تا ۷ روز بعد از عمل بینی باید از استحمام و شستشوی صورت خودداری شود. ( در صورت ضرورت نیاز به دوش گرفتن ، باید از گردن به پایین خود را بشویید و برای شستن موها نیز به روشی که در آرایشگاه ها استفاده می شود موهای خود را آبکشی نمایید و به هیچ عنوان اجازه ندهید که صورت و بینی تان خیس شود. )

ضمنا توجه داشته باشید تا زمانی که پزشک معالج تان معین نموده ؛ باید از رفتن به استخر و شنا کردن بپرهیزید.

کبودی و ورم بعد از جراحی بینی

تورم و کبودی بعد از جراحی بینی ، مسئله ای بدیهی است و تقریبا تا ۷۲ ساعت پس از عمل ، شاهد تشدید و افزایش میزان کبودی و ورم ناشی از رینوپلاستی خواهیم بود ؛ با به حداقل رساندن فعالیت های فیزیکی طی روزهای ابتدایی بعد از عمل بینی ، می توانید به میزان قابل توجهی از پیشروی کبودی و ورم بینی کاسته و میزان آن را نیز کاهش دهید.

استفاده از کمپرس یخ طی ۲ تا ۳ روز اول پس از جراحی بینی ؛ در کاهش تورم و کبودی عمل ، موثر خواهد بود. فقط توجه داشته باشید که نباید کمپرس را مستقیما به بینی تان فشار دهید ، زیرا این کار می تواند با عث تغییر فرم بینی شده و زمینه ساز بروز مشکلات متعددی شود ؛ از این رو کمپرس را صرفا بر روی گونه های تان قرار دهید.

 

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

در خصوص نحوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی بینی ، توصیه می شود که به صورت طاقباز بخوابید و حتی المقدور سر خود را در حالت مستقیم و قائم نگه دارید و از خوابیدن به پهلو و شکم و هر حالتی که موجب فشار به صورت و بینی شود اجتناب کنید.

تغذیه بعد از جراحی بینی

رژیم غذایی بعد از جراحی بینی ، می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای بر کاهش کبودی و ورم ناشی از عمل داشته و به روند بهبودی نیز کمک شایانی کند. از این رو توصیه می شود که طی دوران نقاهت جراحی بینی ، مواد غذایی سرشار از ویتامین C و D ، پروتئین و کلسیم که خواص ضد التهابی دارند ، مصرف کنید و مصرف نمک ، سدیم و ادویه های تند که تشدید ورم بینی را به دنبال دارند را به حداقل رسانده یا قطع کنید.

مصرف دارو بعد از جراحی بینی

از مصرف آسپرین و سایر داروهای رقیق کننده خون که منجر به تشدید ریسک خونریزی و طولانی شدن روند بهبودی می شوند ؛ باید از ۲ هفته قبل تا ۲ هفته بعد از عمل بینی خودداری نمایید.

شما عزیزان و همراهان گرامی می توانید با بکارگیری دستورالعمل های مراقبتی فوق الذکر ، به نتایج مطلوبی از جراحی بینی دست یافته و احتمال بروز هر گونه عارضه ناشی از عمل را به حداقل رسانده و دوران نقاهت خود را به خوبی سپری نمایید.

ورزش بعد از جراحی بینی

حداقل به مدت ۳ تا ۴ هفته بعد از جراحی ، باید از انجام فعالیت های بدنی شدید ، بلند کردن اجسام سنگین و ورزش هایی که سبب افزایش فشار بر بدن می شوند ؛ اجتناب نمایید. البته توصیه می شود به منظور شروع فعالیت های شدید بدنی ، حتما با جراح پلاستیک خود مشورت کنید.