25 مارس 2020
مارس 25, 2020

معرفی رشته کودکیاری

مارس 25, 2020 ۰ Comment

معرفی رشته کودکیاری

کودکیاری شاخه ای از رشته های فنی و حرفه ای است. دانش آموزان این رشته، بعد از دو سال تحصیلی در هنرستان، موفق به دریافت دیپلم کودکیاری می شوند و در صورت موفقیت در کنکور آموزشکده فنی و حرفه ای، بعد از دو سال مدرک فوق دیپلم کودکیاری می گیرند و در مراکز پیش دبستانی به عنوان مربی کودک مشغول به کار می شوند. این فارغ التحصیلان هنرستان، همچنین می توانند در صورت تمایل رشته بهداشت مدارس را انتخاب کنند و مربی بهداشت شوند.

پس از فارغ التحصیل رشته کودکیاری می توانند ۲ رشته کاری را انتخاب نماید :

۱- مربی کودک

۲- مربی بهداشت مدارس

هدف از اجرای آموزش رشته ی کودکیاری، پرورش و تربیت افرادیست که طی دوره دو ساله ضمن فراگیری دروس (عمومی، پایه، اصلی و تخصصی) بصورت تئوری و عملی، با اصول و مبانی آموزش و پرورش کودکان در سنین پیش از دبستان آشنا شده و بتوانند با استفاده از محتوای دروس این رشته در یکی از گرایش های دوره ی کاردانی عملی – کاربردی (مربی بهداشت و مربی کودک) ادامه تحصیل دهند و یا پس از طی دوره های کوتاه مدت در زمینه ی مربوطه اشتغال وزرند.

دروس تخصصی :

دروس تخصصی رشته شامل: مشاهده ی کودک، پرورش خلاقیت در کودکان، فعالیت های آموزشی پیش از دبستان، بهداشت مادر و کودک، فنون مراقبت از کودک، زیست شناسی، ایمنی و کمک های اولیه، تولید و کاربرد مواد آموزشی که بصورت تئوری – عملی ارائه می شوند.

واحد عملی درس بهداشت مادر و کودک در مراکز بهداشتی – درمانی و درس مشاهده کودک در مراکز پیش دبستانی خارج از محیط هنرستان انجام می گیرد.

تغذیه و بهداشت مواد غذایی، بهداشت فردی و عمومی، بهداشت روانی و بیماری های شایع کودکان از دیگر دروس اختصاصی هستند که فقط بصورت تئوری ارائه می شوند.

آینده تحصیلی و شغلی

شرکت در آزمون کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی حرفه ای، شرکت در دوره های پیش دانشگاهی رشته های نظری و کنکور سراسری.

و همچنین به نظر می آید می توانند به عنوان: مربی کودکان پیش از دبستان ،مراقبت و پرستاری از کودک، بهداشت کار مادر و کودک مشغول به کار شوند.

فرصت های شغلی یک کودکیار در عین سادگی بسیار گسترده است و از مقاطع مختلف پذیرش نیرو را در بر دارد.

فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان مربی شیرخوارگاه، مربی مهدکودک، مربی مراکز آمادگی، مربی بهداشت مدارس، مربی کودکان استثنایی، مربی ورزش در مهدکودک، برنامه ریز رژیم غذایی مادر و کودک، بهداشتیار مادر و کودک، سرپرستی خانه های بهداشت، همکاری با تیم های پزشکی، مسئول آموزش و تنظیم خانواده در مقاطع مختلف مشغول بکار شوند.

مربیان و فارغ التحصیلان این رشته ابتدا بصورت مربیان کودک و بعد از چند سال سابقه کاری به عنوان مدیر و مدرس مراکز پیش دبستانی مشغول بکار خواهند شد.

معرفی رشته کودکیاری,آشنایی با رشته کودکیاری
فارغ التحصیلان رشته کودکیاری می توانند مدرس مراکز پیش دبستانی شوند

زمینه های شغلی رشته مذکور عبارت است از :

مسئول تغدیه و بهداشت مواد غذایی

مسئول کودکان پیش از دبستان

بهداشتیار مادر و کودک

مسئول آموزش و تنظیم خانواده

مربی شیرخوارگاه

مراقبت و پرستار کودک

امکان کار در مراکز زیر برای هنرجویان دانش آموخته رشته کودکیاری وجود دارد.

۱- مراکز شبانه روزی نگه داری از کودکان

۲- شیرخوارگاه ها – مهدکودک

۳- بخش کودکان در بیمارستان ها

توانایی های مورد نیاز :

علاقه به کودک

ارتباطات اجتماعی قوی با کودکان و اولیا

برخورداری از سلامت جسم و روان

صبر و شکیبایی با کودکان

روحیه شاد و سرزنده بودن

کسب اطلاعات لازم در مورد بهداشت لازم در مورد مادران و کودک و روانشناسی کودک در سالهای تحصیلی در مقطع متوسطه و مراکز آموزش عالی

وضعیت ادامه تحصیل رشته کودکیاری :

امکان ادامه تحصیل در آموزشکده ها، دانشگاه آزاد و دانشگاه جامع علمی و کاربردی در مقطع فوق دیپلم و مقاطع بالاتر امکان پذیر است.