19 آوریل 2021
آوریل 19, 2021

چسبندگی رحم

آوریل 19, 2021 ۰ Comment

چسبندگی رحم

چسبندگی رحم : رحم یکی از مهم ترین ارگان های بدن بانوان می باشد که در واقع از کلیدی ترین اجزای دستگاه تناسلی زنانه نیز به شمار می رود. رحم ، عضوی از اندام تناسلی است که احاطه کننده تخمدان ها بوده و در باروری بانوان نقشی اساسی ایفا می کند. ( متخصص زنان اهواز )

در حالت طبیعی ، بخش داخلی رحم شبیه به یک بادکنک می باشد که جداره های جلو و عقب آن در مقابل یکدیگر صاف هستند.

لازم به ذکر است که رحم ، با غشایی موسوم به آندومتر پوشانده شده است که طی سیکل ماهیانه ، در حقیقت لایه سطحی یعنی لایه فوقانی آندومتر ریخته شده و خونریزی ماهانه اتفاق می افتد.

 

حال آن که عفونت یا آسیب آندومتر می تواند منجر به آسیب آستر شده و به چسبندگی جداره های داخلی رحم یا اصطلاحا سندرم آشرمن بیانجامد.

خانم هایی که ساکن شهر اهواز هستند می توانند جهت درمان کلیه مشکلات مرتبط با دستگاه تناسلی اعم از چسبندگی رحم و غیره ؛ با فراغ خاطر به سرکار خانم دکتر فریده فرح بخش ، متخصص زنان اهواز مراجعه نمایند و به نتایج رضایت بخشی دست یابند.

علائم چسبندگی رحم

چسبندگی رحم ، بر روی حفره رحمی اثر گذاشته و برای تشخیص آن نیاز به معاینات و آزمایشات دقیق پزشکی می باشد تا بدین ترتیب پزشک متخصص ، به سرعت بیماری را تشخیص داده و روند درمان را آغاز نماید.

چسبندگی رحم سبب بروز چه اختلالاتی می شود ؟

چسبندگی رحم در حقیقت ، نوعی عارضه جدی به شمار می رود که در برخی موارد جهت درمان آن نیازمند انجام عمل جراحی می باشیم.

به طور کلی عوارضی که چسبندگی رحم برای بدن به دنبال دارد به شرح ذیل می باشند :

سبب نازایی و ناباروری می شود.
می تواند منجر به سقط مکرر جنین شود.
درد ناحیه لگن را به دنبال دارد.
موجب درد شدید قاعدگی می شود.
فرد را در معرض ابتلا به آندومتریوز قرار می دهد.
سبب محدودیت رشد جنین در داخل رحم می گردد.
لانه گزینی جفت در بارداری های بعدی را با اختلال شدید مواجه می سازد.

از این رو با توجه به پیامدها و عوارض متعددی که برای چسبندگی رحم بر شمردیم ؛ توصیه می شود در صورت مواجهه با این مشکل ، حتما سریعا به متخصص زنان رجوع نمایید و مراحل درمان بیماری را تحت نظر ایشان آغاز کنید.

نامنظمی پروسه قاعدگی نیز از دیگر مشکلاتی است که در میان خانم هایی که با چسبندگی رحم روبرو هستند ، آمار فراوانی دارد.

همانطور که گفتیم ناباروری و کاهش قدرت باروری از شایع ترین عوارض ناشی از چسبندگی رحم می باشد ، در این جا باید خاطر نشان نمود که خانم ها نباید از این موضوع دچار نگرانی شوند ؛ چرا که بر اساس نظر پزشکان و متخصصین حوزه زنان و زایمان ، افراد مبتلا به چسبندگی رحم خفیف تا متوسط پس از درمان این اختلال به راحتی قادر به باروری خواهند بود و احتمال بارداری آن ها حدودا ۷۰ الی ۸۰ درصد می باشد.

خانم هایی که از چسبندگی شدید رحم رنج می برند نیز پس از درمان این مشکل ، تقریبا ۲۰ الی ۴۰ درصد شانس باروری خواهند داشت.

علل چسبندگی رحم
عمل جراحی تخمدان : از رایج ترین علل چسبندگی رحم می توان به انجام جراحی تخمدان اشاره نمود ، به طوری که اغلب بانوانی که به دلیل وجود کیست تخمدان اقدام به انجام جراحی تخمدان نموده اند ؛ با انجام این عمل دچار چسبندگی رحم شده اند.
آندومتریوز : از دیگر عواملی که منجر به چسبندگی رحم می گردد نوعی بیماری تحت عنوان آندومتریوز می باشد. آندومتریوز ، در حقیقت اختلالی است که سبب تشکیل بافت هایی شبیه به آندومتر در سایر نقاط بدن ( جز رحم ) می شود و در نتیجه فرد جهت رهایی از این بافت های اضافی ، ملزم به انجام عمل جراحی می گردد.

توجه داشته باشید که آندومتریوز ، غالبا در شکم و لگن اتفاق می افتد و سبب چسبندگی شدید در ناحیه رحم می شود.

جراحی میومکتومی : نوعی عمل جراحی است که برای برداشتن بافت های غیرعادی از داخل رحم انجام می شود و به کمک آن تمامی این بافت ها از داخل رحم برداشته می شوند. گرچه این عمل جراحی سبب از بین رفتن بافت های غیر عادی از داخل رحم خواهد شد ، اما متاسفانه چسبندگی رحم را در پی دارد.

 

درمان چسبندگی رحم

در حالت کلی معمولا از هیستروسکوپ در راستای درمان و از بین بردن چسبندگی رحم ، استفاده می گردد. لازم به ذکر است که در حین انجام عمل هیستروسکوپی از لاپاراسکوپی نیز استفاده می شود تا بدین ترتیب و با مشاهده دقیق سطح رحم از سوراخ شدن رحم در حین عمل هیستروسکوپی پیشگیری شود.

در چسبندگی های شدید رحمی امکان دارد جهت درمان این عارضه ، بیش از یک روش درمانی مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال در برخی موارد پزشک متخصص به منظور ممانعت از ایجاد مجدد چسبندگی ، ممکن است هورمون یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی تجویز نماید.

در مواردی نیز احتمال دارد جراح ، درخواست نماید که به منظور حفاظت از جداره رحم ، نوعی سوند ساختاری از جنس پلاستیک تا چند روز یا چند هفته درون رحم بیمار قرار داده شود تا بهبودی کامل حاصل گردد.

آیا پس از درمان چسبندگی رحم ، امکان بارداری وجود دارد ؟

لازم به ذکر است که نوع چسبندگی و شدت آن بر روی نتایج باروری تاثیر مستقیم دارد.

تا جایی که شانس باروری در افراد مبتلا به چسبندگی خفیف تا متوسط رحم ، پس از درمان این اختلال ؛ حدودا ۷۰ الی ۸۰ درصد بوده و همچنین مشکلات قاعدگی در این افراد با درمان چسبندگی ، تا حدود زیادی کاهش خواهد یافت.

اما چنانچه شدت چسبندگی رحم زیاد باشد یا این که آستر آندومتر با آسیب بزرگی مواجه شده باشد ؛ احتمال باروری پس از درمان چسبندگی ، تنها ۲۰ الی ۴۰ درصد خواهد بود.